Soutěžní návrh vzniklý na Projektovém maratonu se úspěšně prosadil ve 43. ročníku prestižní architektonické soutěže World Architecture Award.

V každém ročníku se vybírají nejlepší z projektů v kategorii Architektura nebo interiér. A projekt ICWD – zázemí pro sirotky v Kongu – byl oceněn v kategorii Studentských projektů.

Mezi výherci je také projekt od světového studia Zaha Hadid Architects, které je známé svou odvážnou organickou architekturou. Ukazujeme tak, že kvalita architektury nemusí být vždy založená na velikosti kapitálu, ale že na základě kontextu a možností se dá se skromnými zdroji vytvořit hodnotná architektura, která může mít mnohem větší přesah a zásadním způsobem přinést změnu do života mnoha lidem.

Projekt si můžete prohlédnout zde.

Dále je Sirotčinec mezi finalisty evropsko-asijské ceny za architekturu, kde aktuálně probíhá veřejné hlasování o cenu veřejnosti.

Návrh projektu vznikl na již pátém Projektovém maratonu pořádaném Centrem mezinárodních rozvojových projektů ČVUT (ICWD). Projektové maratony jsou kreativně vzdělávací setkání, která se zaměřují na tvorbu projektů pro rozvojové oblasti světa. Již jsme na Projektovém maratonu vytvářeli projekty pro organizace: Praga Haiti, Czech Hospital v Pákistánu, Namasté Nepál, Naše děti v Kongu a Humanitas Afrika v Ghaně. Účastníci projektových maratonů získávají cennou zkušenost při tvorbě projektu do klimaticky a kulturně odlišných podmínek a zapojená organizace získává hotový projekt. Příští projektový maraton se bude konat 15.–17. září a zapojit se může každý, koho rozvojové projekty zajímají.

Studentský tým Jirka Petrželka, Anita Černá a Tomáš Roletzki vedený doktorem Janem Tilingerem za asistence Petra Čandy spolu se zástupci organizace Naše děti v Kongu vytvořili během víkendu propracovanou studii a technické řešení pro sirotčinec.

Projekt byl podpořen z prostředků České rozvojové agantury v rámci Zahraniční rozvojové spolupráce ČR.